Telekabel Mobil

НАСТАНИ

ОХРИЃАНИ ХУМАНИ, ЈА ПОДДРЖАА КРВОДАРИТЕЛСКАТА АКЦИЈА

Во текот на денешниот ден, во организација на Општина Охрид, Црвениот крст од Охрид и Институтот за трансфуциона медицина од Скопје,...

ОХРИД ТРЧАТ СЕ ОДЛОЖУВА ЗА КРАЈОТ НА АВГУСТ

Охрид трчаТ 2020 година се одложува за на 28-30 август. Од организацијата велат дека одлуката воопшто не била...

ЈЗУ ЗДРАВСТВЕН ДОМ СО ПОДДРШКА КОН ПАЦИЕНТИТЕ СО РЕТКИ БОЛЕСТИ

Вработените од ЈЗУ Здравствен дом Охрид денеска ги обоија своите дланки за поддршка на пациентите со ретки болести.Една обоена дланка претставува...

ПРЕДАВАЊЕ И БЕСПЛАТНИ КОНСУЛТАЦИИ ОРГАНИЗИРАНИ ОД ЦРВЕН КРСТ ОХРИД И СИСТИНА ОФТАЛМОЛОГИЈА

Црвен крст Охрид во соработка со болницата Систина Офталмологија утре, 15.02.2020 година, (сабота), организира здравствено едукативен настан кој...

ХУМАНИТАРЕН КОНЦЕРТ ЗА ПОМОШ НА МАЛАТА ЕВА

Културно уметничко друштво „Бисери“, в недела на 2 февурари во Центарот за култура „Григор Прличев“ ќе организира хуминатарен концерт за помош...

КНИГА

ПРЕДЛОГ КНИГА ЗА ОВАА НЕДЕЛА – „ИЗГУБЕНАТА ЌЕРКА “ ОД ЏИЛ ПОЛ

Од авторката на бестселерот Тајната сопруга , ни доаѓа нова трогателна приказна за јачината на љубовта и моќта на простувањето.

ПРЕДЛОГ КНИГА ЗА ОВАА НЕДЕЛА – „ДРВО НА АНГЕЛИТЕ ” ОД ПЕНИ САТНЕР

Отмено изрезбана куќа, како кутија за накит, наксликана градина , ангел во палмата. Ова се дел од уабините на...

ПРЕДЛОГ КНИГА ЗА ОВАА НЕДЕЛА – „КУЌАТА НА РИВЕРТОН“ ОД КЕЈТ МОРТОН

На 14 годишна возраст , Грејс Ривс го напушта својот дом и заминува да работи а пораншните работгодавачи на нејзината мајка во...

ПРЕДЛОГ КНИГА НА НЕДЕЛАТА – „СМЕШНИ ЉУБОВИ“ ОД МИЛАН КУНДЕРА

Смешни љубови е збирка раскази на маестралниот Милан Кундера , за прв пат објавена 1968 година . Содржи седум...

ПРЕДЛОГ КНИГА ЗА ОВАА НЕДЕЛА – „НАДЕЖНА СОПРУГА “ ОД РОБЕРТ ГУЛРИК

Тој објавува оглас во весник во Чикаго, оглас за „стабилна сопруга“. Таа му одговори, велејќи му дека е „една...
- Advertisement -

ОДБРАНИ СТАТИИ

СЛОВЕНЕЧКИОТ АМБАСАДОР ЈАЗБЕЦ ВО ПОСЕТА НА ОПШТИНА ОХРИД

Амбасадорот на Словенија во Република Северна Македонија, Милан Јазбец, денеска беше во протоколарна посета на Општина Охрид. Во рамки на посетата тој...

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ ЗЛОУПОТРЕБА НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ

СВР Охрид поднесе кривична пријава против против Г.П.(42) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на...

ФОТО ОХРИД #1

Прекрасна слика од Охридското езеро. Големо благодарение за споделувањето на сликата со OhridLife.mk до фотограферот - Michel A. можете...

АКЦИЈА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА КРАЈБРЕЖЈЕТО ВО ПОТЕГОТ НА ЉУБАНИШТА

Екипите на ЈП „Охридски Комуналец“ денеска спроведоа интензивни активности за чистење и собирање на отпадот кој беше натрупан на крајбрежјето на Охридското...

ФОТО

ФОТО НА НЕДЕЛАТА

Големо благодарам за споделувањето на сликата со OhridLife.mk до фотограферот – Michel A. кој можете да го заследете на Instagram.

ФОТО ОХРИД #1

Прекрасна слика од Охридското езеро. Големо благодарение за споделувањето на сликата со OhridLife.mk до фотограферот - Michel A. можете...

ВИДЕО

Видео на денот. #1

За повеќе видеа следете ја нашата FB страна.
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

НАЈНОВИ СТАТИИ

32. ИЗДАНИЕ НА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ОХРИДСКИ СТАРОГРАДСКИ СРЕДБИ“

Вчеравечер пред платото на Центарот за култура „Григор Прличев“ се одржа 32. издание на манифестација „Охридски староградски средби“. На...

ОБЕЛЕЖАНИ ВЕЛОСИПЕДСКИ ПАТЕКИ НА ЧЕТИРИ ОХРИДСКИ УЛИЦИ

Со цел да се подобрат условите за велосипедистите и да се обезбеди нивна поголема безбедност во сообраќајот, во текот на изминатите денови...

ВИБРАЦИОНИ ЛЕНТИ ЗА ЗАБАВУВАЊЕ НА СООБРАЌАЈОТ НА „ТУРИСТИЧКА“ И „АСНОМ“

Како дел од годишната Програма за сообраќајна сигнализација, Општина Охрид спроведува активности за поставување на вибрациони ленти за забавување на сообраќај на...

УРЕДЕН ВЛЕЗОТ ПРЕД ПОДРАЧНОТО УЧИЛИШТЕ ВО РАЧА

Деновиве се реализираа работни активности за уредување на просторот пред влезот на подрачниот училишен објект на ОУ „Григор Прличев“ во населбата „Рача“.

ОПШТИНА ОХРИД СЕ ВКЛУЧИ ВО ПРОЕКТОТ „ОСЛОБОДИ ГО УМОТ ОД КОРУПЦИЈА“

Со пригоден промотивен настан кој се одржа денеска, Општина Охрид се вклучи во проектот „Ослободи го умот од корупција“ кој го имплементира...

ЧЕСТИТКА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕОРГИЕСКИ ПО ПОВОД ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА

Градоначалникот Константин Георгиески упати честитка по повод Денот на независноста на Република Северна Македонија-8-ми Септември.

ОДБЕЛЕЖАНА ГОДИШНИНАТА ОД ПОТОНУВАЊЕТО НА БРОДОТ „ИЛИНДЕН“

Пред новото спомен обележје, лоцирано на пешачката патека кај каналот Студенчишта, денес, беше одбележана годишнината од потонувањето на бродот  „Илинден“. По тој...

СЕ УРЕДУВААТ ТРОТОАРИТЕ НА УЛИЦА „15ТИ КОРПУС“

Деновиве започнаа активности за уредување на тротоарите од улицата „15ти Корпус“.  Во тек е уредувањето на левата страна од улицата, а по...

РЕВИЈАЛЕН ТУРНИР ВО ВАТЕРПОЛО

По повод Денот на независноста на Република Северна Македонија, од 5ти до 6ти септември, на малото пристаниште пред хотел „Палас“ ќе се...

НОВА ОГРАДА ВО ДВОРОТ НА ОМУ „МЕТОДИ ПАТЧЕ“

Екипи на ЈП Градски Пазар  по налог на   локалната самоуправа деновиве работат на  реконструкција на постоечката  и дооградување со нова ограда во...

ПОПУЛАРНО

„ТЕЛЕКАБЕЛ“ И РОБИ ПРЕД СИТЕ ДРУГИ ОПЕРАТОРИ ВО МАКЕДОНИЈА

Агенцијата за електронски комуникации ги објави најновите податоци за уделот на операторите според број на претплатници кои користат две електронски комуникациски...

БИБЛИОТЕКАТА ЗБОГАТЕНА СО НОВИ НАСЛОВИ

НУ Библиотека “Григор Прличев“ – Охрид го збогати книжниот фонд со нови наслови: “Четиринаесеттата колонија” – Стив Бери“Вистински предавства”...

ПРЕДЛОГ КНИГА ЗА ОВАА НЕДЕЛА-„ СТОЛБОВИТЕ НА ЗЕМЈАТА“ ОД КЕН ФОЛЕТ

Романот Столбовите на Земјата од Кен Фолет е приказна за Филип, опатот од Книгсбриџ, ревносен и снаодлив монах кој ја изградил најголемата...

ГАСТРО МАК 2019 ВО ОХРИД

Од утре па се до 14-ти октомври Охрид и хотел Нова Ривиера ќе бидат домаќини на четвртиот по ред Интернационален гастрономски натпревар...