Telekabel Mobil

НАСТАНИ

ОХРИЃАНИ ХУМАНИ, ЈА ПОДДРЖАА КРВОДАРИТЕЛСКАТА АКЦИЈА

Во текот на денешниот ден, во организација на Општина Охрид, Црвениот крст од Охрид и Институтот за трансфуциона медицина од Скопје,...

ОХРИД ТРЧАТ СЕ ОДЛОЖУВА ЗА КРАЈОТ НА АВГУСТ

Охрид трчаТ 2020 година се одложува за на 28-30 август. Од организацијата велат дека одлуката воопшто не била...

ЈЗУ ЗДРАВСТВЕН ДОМ СО ПОДДРШКА КОН ПАЦИЕНТИТЕ СО РЕТКИ БОЛЕСТИ

Вработените од ЈЗУ Здравствен дом Охрид денеска ги обоија своите дланки за поддршка на пациентите со ретки болести.Една обоена дланка претставува...

ПРЕДАВАЊЕ И БЕСПЛАТНИ КОНСУЛТАЦИИ ОРГАНИЗИРАНИ ОД ЦРВЕН КРСТ ОХРИД И СИСТИНА ОФТАЛМОЛОГИЈА

Црвен крст Охрид во соработка со болницата Систина Офталмологија утре, 15.02.2020 година, (сабота), организира здравствено едукативен настан кој...

ХУМАНИТАРЕН КОНЦЕРТ ЗА ПОМОШ НА МАЛАТА ЕВА

Културно уметничко друштво „Бисери“, в недела на 2 февурари во Центарот за култура „Григор Прличев“ ќе организира хуминатарен концерт за помош...

КНИГА

ПРЕДЛОГ КНИГА ЗА ОВАА НЕДЕЛА – „ИЗГУБЕНАТА ЌЕРКА “ ОД ЏИЛ ПОЛ

Од авторката на бестселерот Тајната сопруга , ни доаѓа нова трогателна приказна за јачината на љубовта и моќта на простувањето.

ПРЕДЛОГ КНИГА ЗА ОВАА НЕДЕЛА – „ДРВО НА АНГЕЛИТЕ ” ОД ПЕНИ САТНЕР

Отмено изрезбана куќа, како кутија за накит, наксликана градина , ангел во палмата. Ова се дел од уабините на...

ПРЕДЛОГ КНИГА ЗА ОВАА НЕДЕЛА – „КУЌАТА НА РИВЕРТОН“ ОД КЕЈТ МОРТОН

На 14 годишна возраст , Грејс Ривс го напушта својот дом и заминува да работи а пораншните работгодавачи на нејзината мајка во...

ПРЕДЛОГ КНИГА НА НЕДЕЛАТА – „СМЕШНИ ЉУБОВИ“ ОД МИЛАН КУНДЕРА

Смешни љубови е збирка раскази на маестралниот Милан Кундера , за прв пат објавена 1968 година . Содржи седум...

ПРЕДЛОГ КНИГА ЗА ОВАА НЕДЕЛА – „НАДЕЖНА СОПРУГА “ ОД РОБЕРТ ГУЛРИК

Тој објавува оглас во весник во Чикаго, оглас за „стабилна сопруга“. Таа му одговори, велејќи му дека е „една...
- Advertisement -

ОДБРАНИ СТАТИИ

52-ГОДИШЕН ОХРИЃАНЕЦ СЕ ЗАКАНУВАЛ КОН ПОВЕЌЕ СЛУЖБЕНИ ЛИЦА ВРАБОТЕНИ ВО ОПШТИНА ОХРИД

На 05.12.2019 година, во Полициската станица Охрид, пријавен е нарушен јавен ред и мир со агресивно однесување и упатени закани од 52-годишен...

ОБЈАВА БР. 01/2019 ЗА ДАВАЊЕ ПОД ЗАКУП НА СТВАРИ ВО ОПШТИНСКА СОПСТВЕНОСТ

Врз основа на член 36, 37, 38, 39 и 67 од Законот за користење и располагање со стварите во државна сопственост и...

ОСУМ ГОДИНИ БЕЗ ПРВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА НЕЗАВИСНА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА КИРО ГЛИГОРОВ

Денес се навршуваат осум години од смртта на првиот претседател на независна Република Македонија. Киро Глигоров ги поврза двата...

ЗАПОЧНА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА УЛИЦАТА „ПРВА МАКЕДОНСКА УДАРНА БРИГАДА“

Денеска започнаа градежните активности за реконструкција на улицата „Прва Македонска ударна бригада“ од крстосницата со улица „Питу Гули“ до Стобекс во должина...

ФОТО

ФОТО НА НЕДЕЛАТА

Големо благодарам за споделувањето на сликата со OhridLife.mk до фотограферот – Michel A. кој можете да го заследете на Instagram.

ФОТО ОХРИД #1

Прекрасна слика од Охридското езеро. Големо благодарение за споделувањето на сликата со OhridLife.mk до фотограферот - Michel A. можете...

ВИДЕО

Видео на денот. #1

За повеќе видеа следете ја нашата FB страна.
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

НАЈНОВИ СТАТИИ

ПОСТАВЕН НОВОГОДИШНИОТ БАЗАР

Куќарки со автентичен изглед, изработени од соодветен дрвен материјал поставени се на Градскиот плоштад во рамки на Новогодишниот базар.

ОПШТИНА ОХРИД НА ПРВО МЕСТО ПО ИНДЕКСОТ НА ОТВОРЕНОСТ НА ОПШТИНИТЕ

Општина Охрид има најдобри резултати и се наоѓа на првото место во рамки на мерењето на Индексот на отвореност на општините за...

ЗАПОЧНА НОВОГОДИШНОТО УКРАСУВАЊЕ НА ОХРИД

Деновиве започна новогодишното украсување на Охрид. Во услови  на здравствената и економска криза предизвикана од пандемијата со Ковид 19, а со цел...

ЗАПОЧНАА ПОДГОТВИТЕЛНИ АКТИВНОСТИ ЗА ПОСТАВУВАЊЕ НА МОДУЛАРНАТА БОЛНИЦА

Општина Охрид ги започна градежните активности за подготовка на просторот во болничкиот комплекс каде што ќе биде поставена Модуларната болница за третман...

ОХРИД СЕ ПОКЛОНИ ПРЕД ЗАШТИТНИКОТ СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ

Во рамки на чествувањата посветени на Св. Климент- Патрон на Охрид, делегација на општината предводена од градоначалникот Константин Георгиески положи свежо цвеќе...

ДОДЕЛЕНИ НАЈВИСОКИТЕ ОПШТИНСКИ ПРИЗНАНИЈА “СВ.КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ – ПАТРОН НА ГРАДОТ“

Со пригодна свеченост, денес беа доделени највисоките општински признанија наградата и повелбата “Патрон на градот –  Св.Климент Охридски “. Поради актуелната ситуација со пандемијата,...

ВО ЗАВРШНА ФАЗА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА УЛИЦАТА „МАРКО ЦЕПЕНКОВ“

Во завршна фаза се градежните активности од проектот за реконструкција на улицата „Марко Цепенков“ на потегот од кружниот тек на улица „Момчило...

ПРВ АСФАЛТЕН СЛОЈ НА УЛИЦАТА „АБАС ЕМИН“

Денеска беше поставен првиот асфалтен слој на дел од коловозот на улицата „Абас Емин“. Согласно предвидената динамика, претходно, во рамки на првата...

ЗАПОЧНА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА УЛИЦАТА „МАРКО ЦЕПЕНКОВ“

Започнаа градежните активности за комплетна реконструкција на улицата  „Марко Цепенков“ на потегот од кружниот тек на улица „Момчило Јорданоски“ до пресекот со...

СОСТАНОК НА ОПШТИНСКИОТ КРИЗЕН ШТАБ

Денес во големата сала на Општина Охрид, се одржа состанок на Општинскиот кризен штаб, посветен на актуелната криза со ковид пандемијата. На...

ПОПУЛАРНО

„ТЕЛЕКАБЕЛ“ И РОБИ ПРЕД СИТЕ ДРУГИ ОПЕРАТОРИ ВО МАКЕДОНИЈА

Агенцијата за електронски комуникации ги објави најновите податоци за уделот на операторите според број на претплатници кои користат две електронски комуникациски...

БИБЛИОТЕКАТА ЗБОГАТЕНА СО НОВИ НАСЛОВИ

НУ Библиотека “Григор Прличев“ – Охрид го збогати книжниот фонд со нови наслови: “Четиринаесеттата колонија” – Стив Бери“Вистински предавства”...

ПРЕДЛОГ КНИГА ЗА ОВАА НЕДЕЛА-„ СТОЛБОВИТЕ НА ЗЕМЈАТА“ ОД КЕН ФОЛЕТ

Романот Столбовите на Земјата од Кен Фолет е приказна за Филип, опатот од Книгсбриџ, ревносен и снаодлив монах кој ја изградил најголемата...

ГАСТРО МАК 2019 ВО ОХРИД

Од утре па се до 14-ти октомври Охрид и хотел Нова Ривиера ќе бидат домаќини на четвртиот по ред Интернационален гастрономски натпревар...