Telekabel Mobil

ОХРИД

ПОСТАВЕН НОВОГОДИШНИОТ БАЗАР

Куќарки со автентичен изглед, изработени од соодветен дрвен материјал поставени се на Градскиот плоштад во рамки на Новогодишниот базар.

ОПШТИНА ОХРИД НА ПРВО МЕСТО ПО ИНДЕКСОТ НА ОТВОРЕНОСТ НА ОПШТИНИТЕ

Општина Охрид има најдобри резултати и се наоѓа на првото место во рамки на мерењето на Индексот на отвореност на општините за...

ЗАПОЧНА НОВОГОДИШНОТО УКРАСУВАЊЕ НА ОХРИД

Деновиве започна новогодишното украсување на Охрид. Во услови  на здравствената и економска криза предизвикана од пандемијата со Ковид 19, а со цел...

ЗАПОЧНАА ПОДГОТВИТЕЛНИ АКТИВНОСТИ ЗА ПОСТАВУВАЊЕ НА МОДУЛАРНАТА БОЛНИЦА

Општина Охрид ги започна градежните активности за подготовка на просторот во болничкиот комплекс каде што ќе биде поставена Модуларната болница за третман...

ОХРИД СЕ ПОКЛОНИ ПРЕД ЗАШТИТНИКОТ СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ

Во рамки на чествувањата посветени на Св. Климент- Патрон на Охрид, делегација на општината предводена од градоначалникот Константин Георгиески положи свежо цвеќе...

МАКЕДОНИЈА

УГОСТИТЕЛСКИТЕ ОБЈЕКТИ ОД УТРЕ ЌЕ РАБОТАТ И ВО ЗАТВОРЕН ПРОСТОР, НО СЕУШТЕ БЕЗ ЖИВИ СВИРКИ

Угостителските објекти од утре ќе може да работат и во затворените, внатрешни делови , но според новиот протокол за работа не смее...

ШЕЌЕРИНСКА ОД СТРУГА : ОНИЕ КОИ САКААТ ДА ИНВЕСТИРААТ ВО ИДНИНАТА, ИНВЕСТИРААТ ВО ИНФРАСТРУКТУРА

Владата покажа дека една милијарда инвестиции во инфраструктурата го смени на подобро квалитетот на живот на граѓаните, изјави вицепремиерката и министерка за...

ФИЛИПЧЕ ДО ЗИБЕРИ : ВАШАТА ИЗЈАВА Е НЕТОЧНА , ШТЕТНА И ПРЕД СЕ НЕКОЛЕГИЈАЛНА, ШТО ИСКЛУЧИТЕЛНО МЕ ЗАГРИЖУВА

Препукувањата меѓу министерот за здравство, Венко Филипче и директорот на Центарот за јавно здравје-Скопје, Арбен Зибери и натаму продолжуваат. Откако Филипче најави...

ЗАЕВ : КРИЗАТА ПРЕДИЗВИКАНА ОД КОРОНАВИРУСОТ НЕ ГИ ПОПРЕЧИ КАПИТАЛНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ

Кризата предизвикана од пандемијата со корона вирусот не ги попречи капитални инвестиции. Напротив, имаме забрзано темпо на изградба. Република Северна Македонија...

101 НОВ СЛУЧАЈ НА КОРОНАВИРУС И 5 ПОЧИНАТИ

инистерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 776 тестирања, а регистриран е 101 нов случај на ковид-19 во:...
- Advertisement -

ОДБРАНИ СТАТИИ

ПОСТАВЕН НОВОГОДИШНИОТ БАЗАР

Куќарки со автентичен изглед, изработени од соодветен дрвен материјал поставени се на Градскиот плоштад во рамки на Новогодишниот базар.

8 НОВИ СЛУЧАИ, 21 ИЗЛЕКУВАН

Денеска е регистриран 21 оздравен пациент во:- Скопје 8- Куманово 6- Штип 1- Прилеп 2- Тетово 1- Велес 1- Кочани 1- Македонски...

СПАСОВСКИ: ЈАС ОЧЕКУВАМ ДА ИМА ИЗБОРИ НА 12 АПРИЛ И СМЕТАМ ДЕКА ЗА КЛУЧННИТЕ ЗАКОНИ МОРАМЕ ДА ПОКАЖЕМЕ МИНИМУМ НАЦИОНАЛЕН КОНЦЕНЗУС

Јас очекувам да има избори на 12 април и сметам дека за клучните закони, за Законот за Јавно обвинителство, Законот за одбрана,...

СТАБИЛНА Е БЕЗБЕДНОСНАТА СОСТОЈБА ВО ДЕБАР И ЦЕНТАР ЖУПА, ИНФОРМИРААТ ОД СВР

Стабилна е безбедносната состојба во општините Дебар и Центар Жупа. Во изминатото деноноќие, на целото подрачје на двете општини каде е прогласена...

СВЕТ

СОМНИТЕЛЕН СЛУЧАЈ НА КОРОНА ВИРУС ВО КОСОВО

Еден сомнителен случај на коронавирус денеска e oткриен во Косово.  Националната Институција за Јавно Здравје сепак објави дека во...

„Oscars“ 2020

Погледнете и проценете кои беа актерите со најдобриот аутфит 92-то издание на доделувњето на филмските награди „Oscars“. Иако се номинациите...

„Медена земја“ без Оскар

„Медена земја“ без Оскар, но со историски успех! Тукушто заврши големиот светски спектакл „Оскари“ каде нашиот претставници од „Медена...

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАГИНАТИТЕ И ПОВРЕДЕНИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА

Најмалку 21 лице загинаа, а 1.030 се повредени во синоќешниот катастрофален земјотрес што ја погоди источна Турција.

ГРАБАР КИТАРОВИЌ ГИ ГУБИ ПРЕТСЕТАДЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ ВО ХРВАТСКА

Според првичните излезни анкети од вториот круг на претседателски избори во Хрватска, води социјалдемократот Зоран Милановиќ со 53,25 проценти освоени гласови. Актуелната...
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

НАЈНОВИ СТАТИИ

ПОСТАВЕН НОВОГОДИШНИОТ БАЗАР

Куќарки со автентичен изглед, изработени од соодветен дрвен материјал поставени се на Градскиот плоштад во рамки на Новогодишниот базар.

ОПШТИНА ОХРИД НА ПРВО МЕСТО ПО ИНДЕКСОТ НА ОТВОРЕНОСТ НА ОПШТИНИТЕ

Општина Охрид има најдобри резултати и се наоѓа на првото место во рамки на мерењето на Индексот на отвореност на општините за...

ЗАПОЧНА НОВОГОДИШНОТО УКРАСУВАЊЕ НА ОХРИД

Деновиве започна новогодишното украсување на Охрид. Во услови  на здравствената и економска криза предизвикана од пандемијата со Ковид 19, а со цел...

ЗАПОЧНАА ПОДГОТВИТЕЛНИ АКТИВНОСТИ ЗА ПОСТАВУВАЊЕ НА МОДУЛАРНАТА БОЛНИЦА

Општина Охрид ги започна градежните активности за подготовка на просторот во болничкиот комплекс каде што ќе биде поставена Модуларната болница за третман...

ОХРИД СЕ ПОКЛОНИ ПРЕД ЗАШТИТНИКОТ СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ

Во рамки на чествувањата посветени на Св. Климент- Патрон на Охрид, делегација на општината предводена од градоначалникот Константин Георгиески положи свежо цвеќе...

ДОДЕЛЕНИ НАЈВИСОКИТЕ ОПШТИНСКИ ПРИЗНАНИЈА “СВ.КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ – ПАТРОН НА ГРАДОТ“

Со пригодна свеченост, денес беа доделени највисоките општински признанија наградата и повелбата “Патрон на градот –  Св.Климент Охридски “. Поради актуелната ситуација со пандемијата,...

ВО ЗАВРШНА ФАЗА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА УЛИЦАТА „МАРКО ЦЕПЕНКОВ“

Во завршна фаза се градежните активности од проектот за реконструкција на улицата „Марко Цепенков“ на потегот од кружниот тек на улица „Момчило...

ПРВ АСФАЛТЕН СЛОЈ НА УЛИЦАТА „АБАС ЕМИН“

Денеска беше поставен првиот асфалтен слој на дел од коловозот на улицата „Абас Емин“. Согласно предвидената динамика, претходно, во рамки на првата...

ЗАПОЧНА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА УЛИЦАТА „МАРКО ЦЕПЕНКОВ“

Започнаа градежните активности за комплетна реконструкција на улицата  „Марко Цепенков“ на потегот од кружниот тек на улица „Момчило Јорданоски“ до пресекот со...

СОСТАНОК НА ОПШТИНСКИОТ КРИЗЕН ШТАБ

Денес во големата сала на Општина Охрид, се одржа состанок на Општинскиот кризен штаб, посветен на актуелната криза со ковид пандемијата. На...

ПОПУЛАРНО