ВО СИНОЌЕШНИТЕ ПРОТЕСТИ ВО БАРСЕЛОНА ПОВРЕДЕНИ ПОВЕЌЕ ЛИЦА

Во судири меѓу полицијата и демонстрантите во текот на минатата ноќ во центарот на Барселона повредени се и хоспиталиизрани најмалку шест лица.

Откако полицијата се обидела да ги растера демонстрантите, кои биле собрани пред седиштето на шпанската полиција дошло до судир , јавија британски медиуми.

Според информација од полицијата, синоќа во Барселолана биле собрани околу 350.000 лица кои го вееле знамето на независна Каталонија.